07 cze

Weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego

Testy do Policji. Dziś weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego. Zgodnie z nią, gdyby siły policji okazały się niewystarczające, „możliwe będzie użycie wojska do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego” – czytamy na stronie internetowej sejm.gov.pl.

fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił 24 maja, a którą prezydent podpisał pięć dni później, „wojsko będzie mogło zostać użyte na podstawie postanowienia prezydenta (na wniosek rządu), a w sytuacjach niecierpiących zwłoki na mocy decyzji ministra obrony narodowej lub na wniosek ministra spraw wewnętrznych”. Według informacji zamieszczonej na stronie Sejmu, „żołnierzom mają wtedy przysługiwać uprawnienia policjantów”.

Ustawa wprowadza także nowe środki przymusu bezpośredniego, wśród których znajdują się m.in. materiały wybuchowe, granaty hukowo-błyskowe czy petardy. Dodatkowo, zamiast prowadnic stosowane będą kajdanki. Jak podkreślono na sejm.gov.pl, nie będzie używana broń gazowa, blokady stawu kolanowego czy zasłony na twarz.

Dodatkowo, nowe prawo zezwala także na użycie siatki obezwładniającej. Może się to zdarzyć wówczas, gdy użycie innych środków przymusu bezpośredniego jest niemożliwe lub nieskuteczne.

Przed użyciem broni palnej nadal będą obowiązywać dotychczasowe komendy, które poprzedzają jej użycie. Chodzi o okrzyk identyfikujący formację (np. „Policja”), wezwanie do zachowania zgodnego z prawem, okrzyk: „Stój, bo strzelam”, następnie – w razie nie zastosowania się do poleceń – strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku. Z procedur tych będzie można zrezygnować, gdy doszłoby do narażenia niebezpieczeństwa funkcjonariusza lub innej osoby.

Jak podkreślono na sejm.gov.pl, ustawa przewiduje „zakaz używania środków przymusu bezpośredniego, z wyjątkiem siły fizycznej, wobec kobiet w widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat lub ograniczoną sprawność ruchową”. Podobnie, jak w poprzedniej sytuacji, zasada ta nie będzie obowiązywać w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia funkcjonariusza bądź innej osoby.

Nowe uprawnienia dla wielu formacji

Ustawa rozszerza uprawnienia do stosowania tzw. paralizatorów o nowe formacje: ABW, BOR, Straży Ochrony Kolei oraz strażników: Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej, Straży Leśnej i Straży Marszałkowskiej. Natomiast funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy wcześniej mogli posłużyć się paralizatorem jako środkiem przymusu bezpośredniego, nie mają takiej możliwości.

Wyżej wymienieni funkcjonariusze spośród katalogu różnych środków przymusu bezpośredniego będą mogli posłużyć się m.in. kajdankami, kaftanem bezpieczeństwa czy użyć wobec osadzonego siły fizycznej.

Funkcjonariusze służb ABW i BOR oraz strażnicy uzyskali uprawnienia na paralizatory zgodnie z przyjętym założeniem, by w ramach wykonywania podobnych zadań, formacje dysponowały podobnym katalogiem środków przymusu bezpośredniego. W odniesieniu do paralizatorów przyjęto także regułę, że środek ten będzie mógł być użyty w ostateczności, gdy pozostałe środki okażą się m.in. nieskuteczne.

Funkcjonariusze będą mogli także korzystać z paralizatorów w konkretnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem zdrowia i życia, na przykład w celu przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na ochraniane obszary, obiekty lub urządzenia.

(sejm.gov.pl/PAP,żg;TR)

Jeżeli chcesz zamówić legalne testy do Policji  (więc nie naruszasz prawa) to pisz lub dzwoń:

  testydopolicji@op.pl

 gg 6775028

  666194-944